Kavuncuoğlu şirketler grubunun 40 yıla yaygın inşaat, akaryakıt, tekstil gibi farklı sektörlerdeki yatırımlarına yeni ve taze bir yatırım olarak kurulan Solitera “ÖNCE TOPRAK” diyerek organik gübre ve toprak zenginleştirici alanındaki çalışmalarına Mayıs 2017 yılında üretim ve pazarlama şirketi olarak başlamıştır.

Önce toprağı sonra bitkiyi besleyen sağlıklı gübreleri yerli ve milli kaynaklarla üretmek üzere yola çıkan Solitera bir yıllık teknik ve resmi hazırlıktan sonra Mayıs 2018’de ilk üretim tesisini Bursa, Armutköy’de faaliyete geçirmiştir.

Sıfırdan inşa edilerek ruhsatlandırılan modern tesis, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından verilen TR-16-0G-004 çalışma izin numarası ile Organik Gübre ve Toprak Zenginleştirici Üretim Tesisi yeterliliğini Mayıs 2019’de sağlayarak lisanslı ürünlerini piyasaya sunmuştur.

Sıfır Atık yaklaşımı ile Armutköy fabrikasında çiftlik gübresi, solucan gübresi, bitkisel ve tarımsal atıklar; yenilikçi ve çevreci teknolojiler ile harmanlanmakta ve kompost yapılarak işlenmekte, dinamik mikronize teknolojiler kullanılarak faydası arttırılmış madensel ve mineral içeriklerle zenginleştirilmekte, faydalı biyo çeşitlilik çoğaltılmakta ve ürün haline getirilerek ekonomiye yeniden kazandırılmaktadır.

Solitera, sunduğu onarıcı tarım çözümleriyle başta iyi-tarım ve organik tarım olmak üzere tarımsal üretimin tüm alanlarına cevap verecek yeni nesil sıvı, katı ve mikronize ürünleri ile toprak ve bitki besleme, bitki gelişim düzenleme kategorilerinde tarımsal süreklilik ve sürdürülebilirlik için araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürekli güncellemektedir.

GUID (Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği) üyesi olan Solitera, Türkiye ve Dünya’daki müşterilerinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek için ürün yelpazesini ve bilgi birikimini sürekli geliştirmektedir.